Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém v katedrále sv. Petra (Osnabrück)

Německo: Severní Porýní-Vestfálsko - Osnabrück

WWW:

Katolická katedrála svatého Petra (také Dom St. Peter ) v Osnabrücku je katedrála z diecéze Osnabrücku. Katedrála je pozdně románská budova a tvaruje siluetu města od doby, kdy byla postavena. Hlavním patronem je Sankt Peter.

Patnáct let poté, co Charlemagne založil diecézi, byl první kostel postaven v roce 785. Poté, co byl Normany v roce 890 zničen, byl obnoven. Bazilika 11. století pokrývala téměř tolik prostoru jako dnešní kostel. Mezi dvěma věžemi měl křížový plán a vícepodlažní západní budovu. Zděné zdivo ve spodní části západní fasády je zachováno. Západní sbor byl rozšířen kolem roku 1140 a opatřen křížovou hřebenovou klenbou. Křížová věž byla pravděpodobně postavena ve stejném století.
Od 1218 většina částí lodi byla přepracována: nejprve transept byl nahrazen, pak loď, která byla dokončena v 1272. Ve vázané soustavě zahrnuje střední ulička tři jho mezi západní budovou a křížením, každá z bočních uliček šest. Od té doby měly vnější stěny klenuté dveře a okna, jak je typické pro románskou dobu, ale všechny klenby v lodi a transeptu jsou žebrované klenby a špičaté oblouky, stejně jako u gotického stylu. Špičaté oblouky mají také arkády mezi střední uličkou a bočními uličkami a všemi oblouky pásu. Je pozoruhodné, že klenuté klenby ve střední lodi jsou stejně vysoké jako sloupy, které nesou. Vzhledem k postavení bojovníků středních kleneb jsou jejich postranní přítlačné síly tak nízké, že by se člověk mohl odvážit obejít bez vzpěr.
Požární poškození 1254 vyžadovalo rozsáhlé opravy, křížení bylo přestavěno a sloup křížení byl posílen. Dnešní obdélníkový sbor, který byl zahájen později, byl dokončen v roce 1270 a nový hlavní oltář byl vysvěcen v roce 1277. Ambulance a kaple byly přidány až o 150 let později, od 1434 do 1444.
Západní fasáda již obdržela velké růžové okno mezi lety 1305 a 1350. Katedrála získala další gotická okna až v roce 1453. Biskup Konrad III. nechal celou budovu mezi lety 1454 a 1482 důkladně zrekonstruovat. Křížová kaple byla přidána v roce 1490. Do roku 1500 měla katedrála dvě stejně velké románské západní věže. Od roku 1509 do roku 1544 byla jižní věž nahrazena dnes větší gotickou věží, která byla opatřena vysokou špičatou pyramidovou střechou. V roce 1529 musela být křížová věž znovu stabilizována. Teprve o dva roky později dostal kostel svůj západní portál po odstranění křtitelnice.
Přilby gotických západních věží byly ztraceny v intervalech více než století a půl a byly nahrazeny barokními kopulemi, severní v roce 1606 a jižní v letech 1769-1771. Alexander Behnes, který byl zodpovědný za zachování budovy v letech 1882 až 1910, provedl několik konverzí a doplnění.
Během druhé světové války byla střecha katedrály s barokními kukly a rozšíření kostelů zničena zápalnými bombami. Při rekonstrukci dostaly věže nízké pyramidové střechy, které zdůrazňují převážně románský charakter exteriéru kostela. Osnabrücker Rad, který padl z jižní věže kvůli účinkům války 13. září 1944, byl postaven na stranu katedrály.

Nejstaršími součástmi jsou románská čtyřnásobná věž, severní fronta a románsko-gotická západní fasáda. Pozoruhodné je, že kopuli ve střední části třínámořní houštiny je stejně vysoká jako pilíře, které ji nesou. Nejstarší kusy vybavení jsou křtitení písmo 1220 a Triumph Cross z roku 1230. Dvanáct soch münsterského sochaře Heinricha Brabendera, mezi nimi i Krista a apoštolských postav, bylo zachováno z Lettneru katedrály, která byla zbořena v roce 1664, a také menší ze zakladatelů vévody Ericha II. Nacházejí se v diecézním muzeu Vosnabrücku.

www.wikipedie.de

Betlém
Z iniciativy pozdějšího arcibiskupa Dr. Wilhelma Berninga přišel z Kevelaeru do Osnabrücku jakob Holtmann (1863-1935), kterému bylo v té době 51 let. Kromě mnoha posvátných děl, jako je oltář svatého Adolfa v katedrále, Pieta v kostele Nejsvětějšího Srdce nebo velká postava Krista krále v Haste, vyřezal dva velké a důležité vánoční betlémy pro zemi Osnabrück, jednu pro katedrálu Osnabrück (1919-1929) a druhou pro farnost svatého Alexandra Wallenhorst (po roce 1924). Kolem roku 1925 zaměstnávala dílna Jakoba Holtmanna asi 15 lidí, včetně řezbářů, ornamenterů, malířů a tesařů. Georg Hörnschemeyer a Walter Mellmann patřili k zaměstnancům, kteří také dokončili učňovskou přípravu u Jakoba Holtmanna a později měli trvalý vliv na sochařskou scénu v Osnabrücku.
Vánoční betlém katedrály v Osnabrücku s celkem 46 postavami je největší a nejvýznamnější betlém v zemi Osnabrücker.



Katedrála sv. Petra Katedrála sv. Petra Interiér kostela Interiér kostela Oltář s křížovou cestou Vánoční betlém Rodina a králové Svatá Rodina
Katedrála sv. Petra Katedrála sv. Petra Interiér kostela, oltář Interiér kostela, varhany Oltář s křížovou cestou Vánoční betlém Rodina a králové Svatá Rodina
Katedrála sv. Petra Katedrála sv. Petra Vstupní portál Hlavní oltář Kazatelna Svatá Rodina Král a pacholek Pastevci
Katedrála sv. Petra Katedrála sv. Petra Vstupní portál Hlavní oltář Kazatelna Svatá rodina Král a pacholek Pastevci


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp